• krajobraz i przyroda

Pasmo Sowińca – Las Wolski, Kopiec Piłsudskiego…

Pasmo Sowińca jest pasmem wzniesień (Sowiniec 358 m., Pustelnik 352 m., Ostra Góra 341 m., Srebrna Góra 326 m.) pomiędzy rzeką Wisłą, a rzeką Rudawą. W znacznej mierze położone jest w granicach Krakowa, a dokładniej, w jego zachodniej części. Pasmo Sowińca porośnięte jest lasem, i prawdę powiedziawszy, niewielu krakusów zdaje sobie sprawę, że całe to pasmo to nic innego, jak wszystkim dobrze znany Las Wolski (nazywany też Laskiem Wolskim), na obszarze którego znajdują się właśnie wcześniej wymienione wzgórza.

Nie wchodząc już w geograficzne szczegóły, bo sam nie czuję się w tym kompetentny, należy powiedzieć, że na terenie Pasma Sowińca (Lasu Wolskiego) znajdują się znane i przez wszystkich cenione miejsca rekreacyjne. Są to: Kopiec Niepodległości im. Józefa Piłsudskiego (zwany też jako: Kopiec Niepodległości, Kopiec Wolności, Sowiniec, Mogiła Mogił), Krakowskie ZOO, Bielańskie Skałki, Panieńskie Skałki, Wąwóz Poniedziałkowy Dół, czy też Klasztor oo. Kamedułów na Bielanach.

Należy szczerze powiedzieć, że Las Wolski (wraz z tymi wszystkimi geograficznymi nazwami i zawiłościami) to jedno z moich ulubionych miejsc o poranku. Szczególnie jesienią, gdy drzewa obsypują się feerią jesiennych barw. Na domiar tego, wschody słońca w Lesie Wolskim (obserwowane również ze szczytu Kopca Józefa Piłsudskiego) potrafią zaoferować przepiękne, fotograficzne kadry, w których jesienne barwy mieszają się z żółtymi promieniami słońca i z mgłami leniwie snującymi się w dolinach.

Zapraszam serdecznie do obejrzenia filmu pt. Wszystkie Wschody Słońca (dostępny w dziale film, lub na moim kanale na Youtube), w którym to pojawiają się kadry właśnie ze wschodu słońca na Kopcu Piłsudskiego.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.