Jestem pełnoetatowym ojcem dwójki synów, wspinaczem skalnym i wysokogórskim, taternikiem, alpinistą, sezonowo instruktorem turystyki wysokogórskiej, czasami instruktorem wspinaczki skałkowej, przez cały rok fotografem amatorem z zacięciem do profesjonalnej fotografii górskiej i krajobrazowej, filmowcem, zakochanym w technice timelapse (film poklatkowy), bywam eksploratorem i podróżnikiem, który na swoim koncie ma kilka wysokogórskich wypraw m.in. na dziewicze 6 tysięczne szczyty w Karakorum (Pakistan), w Zachodnim Kokszał Tau w Tien Szanie (Kirgistan). Wspinam się, uprawiam turystykę, trekking, szkolę i sam daję się szkolić, kocham książki, zimę w górach, zielone buki, mrozy i lodowaty klimat zimowego biwaku w namiocie na dużych wysokościach, posiadam czarny pas w karate (1 dan w Oyama Karate).

Artykuły i relacje ze swoich wyjazdów (wypraw eksploracyjnych) publikowałem w czasopismach branżowych (m.in. Taternik, Magazyn Górski, Góry) oraz w serwisach wspinaczkowych i podróżniczych, w których też publikowano moją fotografię górską i krajobrazową. Jestem współtwórcą marki designerskiej Climbe (www.sklep-climbe.pl)

Sporadycznie wysyłam swoje zdjęcia na konkursy poświęcone fotografii górskiej i krajobrazowej, i czasami, gdy mam odrobinę szczęścia, bywam ich laureatem.

 

 

Piotr Picheta
Piotr Picheta
fotograf artysta, wspinacz, instruktor

„We shall not cease from exploration”.
T.S. Elliott

Konkursy, wyróżnienia, wystawy, publikacje

 • 2018I miejsce w IV edycji konkursu fotograficznego N.P.M. o tematyce górskiej i krajobrazowej , zorganizowanego przez Fundację im. Anny Pasek, oraz wystawa pokonkursowa, na której zaprezentowane zostały m.in.: moje zwycięskie zdjęcie. oraz trzy wyróżnione zdjęcia.
 • 2017 – Wystawa pokonkursowa w ramach konkursu fotograficznego Polskie Góry 2017. Konkurs zorganizowany został przez Horyzonty Marzeń. Mimo, że nie zostałem laureatem konkursu, to jednak jedno z moich zdjęć (fotografia górska i krajobrazowa) znalazło się na pokonkursowej wystawie.
 • 2017 – Wystawa zdjęć w ramach wydarzenia „Pasje naszych bibliotekarzy 2017”, zorganizowanego przez Dyrekcję Biblioteki Głównej Akademii Górniczo-Hutniczej im. Stanisława Staszica w Krakowie. W trakcie tego wydarzenia wystawionych zostało 12 zdjęć mojego autorstwa (fotografia górska i krajobrazowa). Oprócz moich prac na wystawie znalazły się również prace fotograficzne innych autorów, oraz prace malarskie pracowników Biblioteki Głównej AGH.
 • 2017 – Projekcja filmu mojego autorstwa pt. „Wszystkie Wschody Słońca”, na Festiwalu Kina Niezależnego „Walcownia”, zorganizowanego w Kinie Sfinks w Nowej Hucie. Festiwal zorganizowany został m.in. przez Stowarzyszenie B1 (http://www.b1.center/).
 • 2016 – Projekcja filmu wspinaczkowego mojego autorstwa pt. „Toy Story” na 14 Krakowskim Festiwalu Górskim. Film brał udział w Polskim Konkursie Filmowym.
 • 2015 – Projekcja filmu mojego autorstwa pt. „Prokletije. Bałkański Kocioł Niepogody” na 13 Krakowskim Festiwalu Górskim. Film brał udział w Polskim Konkursie Filmowym.
 • 2011II miejsce w konkursie fotograficznym im. Piotra Kasprzyka pt. „Dowolny temat górski”, zorganizowanym przez Klub Wysokogórski Kraków.
 • 2010I miejsce w konkursie fotograficznym im. Piotra Kasprzyka pt. „Góry moja pasja”, zorganizowanym przez Klub Wysokogórski Kraków.
 • 2010 – II miejsce w konkursie fotograficznym im. Piotra Kasprzyka pt. „Góry moja pasja”, zorganizowanym przez Klub Wysokogórski Kraków.
 • 2010 – II miejsce w konkursie fotograficznym im. Piotra Kasprzyka pt. „Na jednej linie”, zorganizowanym przez Klub Wysokogórski Kraków. 
 • 2010 – Wyróżnienie w konkursie fotograficznym im. Piotra Kasprzyka pt. „na jednej linie”, zorganizowanym przez Klub Wysokogórski Kraków.
 • 2010 – Wyróżnienie w konkursie fotograficznym im. Piotra Kasprzyka pt. „Góry moja pasja”, zorganizowanym przez Klub Wysokogórski Kraków.
Galeria zdjęć: zwycięskie i trzy wyróżnione

 

Moje uprawnienia

 • Instruktor Rekreacji Ruchowej, specjalność: wspinaczka skałkowa. Organizator: Polska Akademia Sportu.
 • Instruktor Turystyki Wysokogórskiej. Organizator: Stowarzyszenie Instruktorów Górskich.

Kluby i organizacje

 • Stowarzyszenie Instruktorów Górskich (SIG).
 • Klub Wysokogórski Kraków (KW Kraków).
 • Fundacja „Taterniczek”.
 • Krakowski Klub Oyama.
Piotr Picheta Mountain Photographer
Piotr Picheta Mountain Photographer

„Exploration is really the essence of the human spirit.”
Frank Borman

www.sklep-climbe.pl
www.sklep-climbe.pl

„climb and be yourself”
http://www.sklep-climbe.pl