• krajobraz górski

Góry Świata – Mała Fatra. Słowacja.

Mała Fatra (słow. Malá Fatra) powszechnie uważana jest za jedno z najładniejszych pasm górskich na Słowacji. Zbudowana jest z wapiennych i dolomitowych formacji skalnych, wierzchołki osiągają wysokości do 1700 metrów, dlatego nie bez przyczyny określana jest Tatrami w miniaturze, chociaż w większości przypomina bardziej Tatry Zachodnie, niż Tatry Wysokie. Może z pewnymi wyjątkami, na Wielkim i Małym Rozsutcu (Veľký Rozsutec 1610 m.; Malý Rozsutec 1343 m.) przyroda wytworzyła wysokie, urwiste ściany, strzeliste turnie i głębokie wąwozy. Dzięki takiej budowie oba szczyty z powodzeniem mogą konkurować z surowym klimatem Tatr Wysokich. Innym, niezwykle ciekawym wierzchołkiem jest Wielki Krywań (słow. Veľký Kriváň 1709 m.), który jest najwyższym szczytem tego pasma.

Bez wątpienia, Mała Fatra jest niezwykle atrakcyjna widokowo, a przy tym posiada dobrze rozbudowane zaplecze turystyczne, dlatego dość często odwiedzana jest przez fotografów górskich i krajobrazowych, chociaż w porównaniu do Tatr, nie jest ona tak turystycznie zatłoczona. Być może dlatego, że słowacki naród liczy sobie tylko 5,5 mln. mieszkańców, a Polacy do Małej Fatry mają, albo za daleko, albo rezygnują z wyjazdu ze względu na konieczność poświęcenia większej ilości czasu na dojazd i wędrówkę.

Zainteresowanych Małą Fatrą odsyłam do oficjalnej strony, promującej ruch turystyczny Republiki Słowackiej w Internecie.

Zachęcam również do obejrzenia zdjęć Wiktora Barona, który wraz z Moniką, mimo moich narzekań, zabrali mnie na tą kilkudniową wycieczkę.

Comments (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.