• krajobraz górski

Słowackie Tatry Wysokie: Baranie Rogi i Dzika Dolina (zima 2017).

Zielona Dolina Kieżmarska, Dzika Dolina, Chata Przy Zielonym Stawie, Tatry Słowackie, Baranie Rogi (2526 m.), Barania Przełęcz.

Baranie Rogi na Słowacji to szczyt o wysokości 2526 metrów, który znajduje się w pobliżu grani głównej Tatr. Jest jednym z najwyższych szczytów w Tatrach (ósmy pod względem wysokości) i należy do Wielkiej Korony Tatr. Na jego wierzchołek nie prowadzi żaden szlak turystyczny, a zgodnie z obowiązującymi przepisami na Słowacji, poruszanie się poza szlakami (turystyczne wejścia na nieznakowane szczyty) możliwe jest wyłącznie z przewodnikiem. No chyba, że jesteśmy wspinaczami i wspinamy się na szczyt drogą o trudnościach powyżej II w skali tatrzańskiej (dość trudne, trudne). Oczywiście zimą.

Z wierzchołka roztacza się jeden z ciekawszych widoków na Tatry. Na zachód, nad Doliną Pięciu Stawów Spiskich króluje potężny Lodowy Szczyt (2630 m), a za nim częściowo widoczny jest król Tatr, Gerlach 2665 m.). Na wschód mamy przepiękny widok na Łomnicę, Kieżmarskie Szczyty, poniżej na Dziką Dolinę i Zieloną Dolinę Kieżmarską. Na północ piękne Tatry Bielskie, a na południe najczęściej odwiedzana turystycznie Dolina Pięciu Stawów Spiskich ze Schroniskiem Teryego.

Na zdjęciach widzimy: końcową drogę na wierzchołek Baranich Rogów; górną stację kolejki na Łomnicę; wyjście tuż nad Baranią Przełęcz i widoczną za wspinaczem Grań Wideł; Lodowy Szczyt, a w dole Dolinę Pięciu Stawów Spiskich.

Kliknij tu i zobacz na Youtube film z Zimowych Kursów Turystyki Wysokogórskiej, które współprowadzę w Zielonej Dolinie Kieżmarskiej w ramach działalności Stowarzyszenia Instruktorów Górskich. 

 

Comments (0)

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany.